Unknown error:

Error no: 2
Error: file_get_contents(): http:// wrapper is disabled in the server configuration by allow_url_fopen=0
File: /var/www/cudnakraina/application/frontend/widgets/wgt_article.php
Line: 66
PHP version: 5.4.45-0+deb7u14
OS Linux
Application will shut down...


 Unknown error:

Error no: 2
Error: file_get_contents(http://api.openweathermap.org/data/2.5/forecast/daily?lat=52.7393&lon=14.6975&units=metric&cnt=10&mode=json&lang=pl&APPID=58645a88cbbfb80fa56aa89d1a22024a): failed to open stream: no suitable wrapper could be found
File: /var/www/cudnakraina/application/frontend/widgets/wgt_article.php
Line: 66
PHP version: 5.4.45-0+deb7u14
OS Linux
Application will shut down...


 Unknown error:

Error no: 2
Error: Invalid argument supplied for foreach()
File: /var/www/cudnakraina/application/frontend/widgets/wgt_article.php
Line: 71
PHP version: 5.4.45-0+deb7u14
OS Linux
Application will shut down...


 Unknown error:

Error no: 8
Error: Undefined variable: htm
File: /var/www/cudnakraina/application/frontend/widgets/wgt_article.php
Line: 93
PHP version: 5.4.45-0+deb7u14
OS Linux
Application will shut down...


Dębno. Atrakcji moc :: Cudna kraina

Witaj na Pojezierzu!

Przed Tobą kilometry szlaków, dziesiątki jezior i leśnych zakamarków. Zobacz fantastyczne zabytki i rzuć się w wir przygody!

Więcej
image01

Dotknij historii!

Turnieje rycerskie, średniowieczna muzyka, strzelanie z łuku, walki na miecze. To i wiele więcej zobaczysz podczas Templariady!

Więcej
image02

Złap wiatr w żagle!

W Barlinku popłyń Wodną Ścieżką Przyrodniczą. Wyspy, półwyspy, zatoki i malownicze wzniesienia – poznaj uroki jeziora!

Więcej
image03

Miejsca niezwykłe!

Skalisty Jar Libberta to miejsce wyjątkowe na skalę kraju – w środku lasu znajdują się kolumnowe skały o wysokości kilku metrów.

Więcej
image04

Pan Samochodzik!

Rozpocznij wielką przygodę i wyrusz w trasę śladami Pana Samochodzika! Przed Tobą masa atrakcji, legend i zagadek!

Więcej
image05

Dębno. Atrakcji moc

Do zwiedzania, wypoczywania i uprawiania sportu – to wszystko znajdziemy na południowym krańcu Pojezierza Myśliborskiego. Miasto o rycerskiej przeszłości, ciekawych walorach turystycznych i sztandarowych imprezach dla aktywnych – Dębno zaprasza!

 

Dla aktywnych


Miasto leży nad rzeką Kosą i jeziorem Lipowo. Aż z trzech stron otoczone jest pięknymi lasami Puszczy Gorzowskiej. Teren porośnięty drzewami jest na tyle rozległy, że kierując się z Dębna na północny-wschód, można dotrzeć do Barlinka w ogóle nie wychodząc z lasu! To także jedna z największych atrakcji dla miłośników przebywania na łonie przyrody – znaleźć tu można szereg rozmaitych szlaków turystycznych, które zadowolą każdego trapera.

 

Miasto słynie też z unikalnego, kwietnego kalendarza. Ta atrakcja ma już swoje tradycje. Założony po raz pierwszy w latach sześćdziesiątych, silnie wrósł w klimat miasta i nastroje mieszkańców. Układa się go od czerwca do października z różnych gatunków kwiatów.

Historia


Dębno początkowo było osadą słowiańską, a od 1232 roku stanowiło własność zakonu templariuszy z Chwarszczan. Później pod zwierzchnictwem joannitów, a w końcu Krzyżaków. Świadectwa obecności rycerzy zakonnych nie przetrwały jednak do dnia dzisiejszego. Wprawdzie templariusze wznieśli tu świątynię jeszcze w XIII wieku, jednak ze względu na zły stan budowli, w wieku XIX postanowiono ją rozebrać.

 

Od XIV wieku Dębno leżało w granicach Nowej Marchii. Co ciekawe, nigdy nie zostało otoczone murami, mimo iż stanowiło dla margrabiów ważny ośrodek gospodarczy. Dobrze rozwinięte miasto chronione było jedynie fosą i naturalnymi przeszkodami, jak jezioro Lipowo. Być może margrabiowie nie spodziewali się zagrożenia dla miasta położonego blisko Brandenburgii.

Od XVI wieku w Dębnie zaczął rozwijać się przemysł tkacki i sukienniczy, a dwa kolejne stulecia obrodziły w przeszło 130 warsztatów tkackich. Niektóre z budynków zachowały się do dziś. Jednym z nich jest fabryka sukna Juliusa Jahna z 1853 roku. Jej produkty eksportowano, między innymi do Danii, Palestyny, czy Ameryki.

Warto zobaczyć:

 • Kamienice Juliusza Neumanna
 • Willa Maxa Laue
 • Plac Konstytucji 3 Maja
 • Kościół pw. św. Apostołów Piotra i Pawła
 • Urząd Miejski
 • Jezioro Lipowo

Gminne szlaki turystyczne:

 • Czerwony Wokół Dębna. To trasa o długości około 25 kilometrów, prowadząca dookoła miasta oraz po jego okolicach (m.in. jezioro Duszatyń, Barnówko, most nad Myślą, Łazy i Smolnica).

 • Niebieski Historii i zabytków (30 kilometrów – początek w Sarbinowie, przez Dębno – najciekawsze miejsca – i finał w Warnicach).

 • Żółty Nad rzeką Kosą (25 kilometrów. Początek w Dębnie, następnie na północ do Barnówka).

 • Zielony Szlak lasów i jezior (25 kilometrów. To trasa łącząca kilka gmin Pojezierza Myśliborskiego. Rozpoczyna się nad jeziorem Wielkim, a kończy w Pszczelniku).

 • Czarny Rezerwatów i pomników przyrody (18 kilometrów przez pięć różnych miejscowości (Warnice, Krężelin, Dyszno, Ostrowiec i Dolsk. W każdej z nich znajdziemy pozostałości po parkach pałacowych, pomniki przyrody, rezerwat ornitologiczny itp.)

Znajdź na mapie

Atrakcje opisane w serwisie umieściliśmy na mapie. W ten sposób szybko znajdziesz interesujące Cię treści! Każdy punkt zawiera link do wyczerpującego artykułu. Klik i wszystko wiesz! Zapraszamy do poznawania Pojezierza Myśliborskiego – wybierz swoje miejsce na urlop, wyrusz na spotkanie z przyrodą i zachowaj wspomnienia. Daj się oczarować Cudnej Krainie!