Witaj na Pojezierzu!

Przed Tobą kilometry szlaków, dziesiątki jezior i leśnych zakamarków. Zobacz fantastyczne zabytki i rzuć się w wir przygody!

Więcej
image01

Dotknij historii!

Turnieje rycerskie, średniowieczna muzyka, strzelanie z łuku, walki na miecze. To i wiele więcej zobaczysz podczas Templariady!

Więcej
image02

Złap wiatr w żagle!

W Barlinku popłyń Wodną Ścieżką Przyrodniczą. Wyspy, półwyspy, zatoki i malownicze wzniesienia – poznaj uroki jeziora!

Więcej
image03

Miejsca niezwykłe!

Skalisty Jar Libberta to miejsce wyjątkowe na skalę kraju – w środku lasu znajdują się kolumnowe skały o wysokości kilku metrów.

Więcej
image04

Pan Samochodzik!

Rozpocznij wielką przygodę i wyrusz w trasę śladami Pana Samochodzika! Przed Tobą masa atrakcji, legend i zagadek!

Więcej
image05

Grzymiradz

Miejscowość zamieszkuje niespełna 200 osób. Jest to jedna z najmniejszych wsi w gminie Dębno. Nazwa pochodzi z języka niemieckiego i oznacza „wykarczowane pole” (Grünenrod). Wzmianka o miejscowości po raz pierwszy pojawia się w latach 30. XIV wieku.


Kościół

Podobnie jak pozostałe miejscowości znajdujące się w dzisiejszej gminie Dębno, przez wiele wieków tereny te znajdowały się pod panowaniem niemieckim. Pozostałością tamtych czasów jest wzniesiony w pierwszej połowie XIV wieku kościół, obecnie pw. św. Ottona Biskupa. Wybudowany na rzucie prostokąta, którego podstawowym budulcem były kamienie polne, został zorientowany w kierunku Jerozolimy.

Późniejsze prace związane z przebudową kościoła nadały mu barokowego wyglądu. Pod koniec XVIII wieku dobudowano wieżę kościelną. Podczas II wojny światowej kościół został spalony, a następnie wysadzony w powietrze przez żołnierzy radzieckich. Dopiero w połowie lat 80-tych ubiegłego wieku udało się go odbudować.


Ruiny pałacu
Warto też zobaczyć ruiny pałacu, który przez wiele lat służył jako budynek szkolny. Niestety w 1996 roku spłonął i do dzisiaj nie jest użytkowany. Mimo zniszczeń wciąż można dostrzec wyraźny neoklasycystyczny styl budowli.

Do pałacu przylega kompleks parkowy o powierzchni ok. 3,5 ha, który został utworzony w 1872 roku przez Hermana von Hertella. W parku znajduje się 37 gatunków roślin: drzewa liściaste (22 gatunki), drzewa iglaste (3 gatunki) oraz 12 gatunków krzewów i pnączy. Średni wiek drzewostanu szacuje się na 150-200 lat.

Znajdź na mapie

Atrakcje opisane w serwisie umieściliśmy na mapie. W ten sposób szybko znajdziesz interesujące Cię treści! Każdy punkt zawiera link do wyczerpującego artykułu. Klik i wszystko wiesz! Zapraszamy do poznawania Pojezierza Myśliborskiego – wybierz swoje miejsce na urlop, wyrusz na spotkanie z przyrodą i zachowaj wspomnienia. Daj się oczarować Cudnej Krainie!