Witaj na Pojezierzu!

Przed Tobą kilometry szlaków, dziesiątki jezior i leśnych zakamarków. Zobacz fantastyczne zabytki i rzuć się w wir przygody!

Więcej
image01

Dotknij historii!

Turnieje rycerskie, średniowieczna muzyka, strzelanie z łuku, walki na miecze. To i wiele więcej zobaczysz podczas Templariady!

Więcej
image02

Złap wiatr w żagle!

W Barlinku popłyń Wodną Ścieżką Przyrodniczą. Wyspy, półwyspy, zatoki i malownicze wzniesienia – poznaj uroki jeziora!

Więcej
image03

Miejsca niezwykłe!

Skalisty Jar Libberta to miejsce wyjątkowe na skalę kraju – w środku lasu znajdują się kolumnowe skały o wysokości kilku metrów.

Więcej
image04

Pan Samochodzik!

Rozpocznij wielką przygodę i wyrusz w trasę śladami Pana Samochodzika! Przed Tobą masa atrakcji, legend i zagadek!

Więcej
image05

Mostkowo

Mostkowo to także jedna z najstarszych miejscowości w gminie. Pierwsze wzmianki na jej temat pochodzą już z 1337 roku. Od tego czasu wioska rozwijała się - źródła podają, że już niemal od samego początku była tu kuźnia, młyn i niewielka świątynia.

 

Historia

 

Pierwotnie była to tradycyjna, średniowieczna owalnica z centralnie ulokowanym kościołem. Jednak XVIII-wieczna rozbudowa zmieniła charakter założenia na ulicowy. W tym czasie, w północnej części wsi powstał pokaźny dwór wraz z parkiem i założeniem folwarcznym. Na początku XX wieku, cały majątek zajmował powierzchnię ponad 1000 hektarów. Była to typowo rolnicza miejscowość – hodowano tu bydło, świnie i owce. Jej charakter nie zmienił się jeszcze przez wiele lat – po wojnie został tu założony PGR, w którym pracowała większość mieszkańców.

 

Dworski park w przeszłości powalał estetyką i rozmachem wykonania – rosły tu egzotyczne drzewa, a przestrzeń wypełniały zadbane trawniki i staw. Na całej powierzchni zostały wytyczone alejki spacerowe. Do dziś przetrwało tutaj wiele nasadzeń – wśród nich pomniki przyrody: dwa buki o obwodzie pni 246 i 300 cm oraz aleja grabów o obwodach od 278 do 400 cm.


Kościół


Neogotycki kościół pod wezwaniem św. Antoniego jest dzisiaj głównym zabytkiem Mostkowa. Został wybudowany w 1851 roku na miejscu pierwszej świątyni. Wewnątrz znajduje się starszy od kościoła, barokowy ołtarz z XVIII wieku. Świątynia posiada wysoką wieżę nakrytą spiczastym hełmem.

 

Miejscowość jest oddalona o około 10 kilometrów na zachód od Barlinka.

Znajdź na mapie

Atrakcje opisane w serwisie umieściliśmy na mapie. W ten sposób szybko znajdziesz interesujące Cię treści! Każdy punkt zawiera link do wyczerpującego artykułu. Klik i wszystko wiesz! Zapraszamy do poznawania Pojezierza Myśliborskiego – wybierz swoje miejsce na urlop, wyrusz na spotkanie z przyrodą i zachowaj wspomnienia. Daj się oczarować Cudnej Krainie!