Unknown error:

Error no: 2
Error: file_get_contents(): http:// wrapper is disabled in the server configuration by allow_url_fopen=0
File: /var/www/cudnakraina/application/frontend/widgets/wgt_article.php
Line: 66
PHP version: 5.4.45-0+deb7u14
OS Linux
Application will shut down...


 Unknown error:

Error no: 2
Error: file_get_contents(http://api.openweathermap.org/data/2.5/forecast/daily?lat=52.8484&lon=14.7838&units=metric&cnt=10&mode=json&lang=pl&APPID=58645a88cbbfb80fa56aa89d1a22024a): failed to open stream: no suitable wrapper could be found
File: /var/www/cudnakraina/application/frontend/widgets/wgt_article.php
Line: 66
PHP version: 5.4.45-0+deb7u14
OS Linux
Application will shut down...


 Unknown error:

Error no: 2
Error: Invalid argument supplied for foreach()
File: /var/www/cudnakraina/application/frontend/widgets/wgt_article.php
Line: 71
PHP version: 5.4.45-0+deb7u14
OS Linux
Application will shut down...


 Unknown error:

Error no: 8
Error: Undefined variable: htm
File: /var/www/cudnakraina/application/frontend/widgets/wgt_article.php
Line: 93
PHP version: 5.4.45-0+deb7u14
OS Linux
Application will shut down...


Różańsko :: Cudna kraina

Witaj na Pojezierzu!

Przed Tobą kilometry szlaków, dziesiątki jezior i leśnych zakamarków. Zobacz fantastyczne zabytki i rzuć się w wir przygody!

Więcej
image01

Dotknij historii!

Turnieje rycerskie, średniowieczna muzyka, strzelanie z łuku, walki na miecze. To i wiele więcej zobaczysz podczas Templariady!

Więcej
image02

Złap wiatr w żagle!

W Barlinku popłyń Wodną Ścieżką Przyrodniczą. Wyspy, półwyspy, zatoki i malownicze wzniesienia – poznaj uroki jeziora!

Więcej
image03

Miejsca niezwykłe!

Skalisty Jar Libberta to miejsce wyjątkowe na skalę kraju – w środku lasu znajdują się kolumnowe skały o wysokości kilku metrów.

Więcej
image04

Pan Samochodzik!

Rozpocznij wielką przygodę i wyrusz w trasę śladami Pana Samochodzika! Przed Tobą masa atrakcji, legend i zagadek!

Więcej
image05

Różańsko

Duża wieś, obecnie zamieszkiwana przez ponad 600 mieszkańców. W 1337 roku wzmiankowana pod nazwą Rosenthal w księdze podatkowej Ludwika Starszego. Ówczesna nazwa miejscowości wywodziła się najprawdopodobniej od licznych, dziko rosnących róż. Według księgi, majątek wsi liczył wówczas 67 łanów z czego 4 nieopodatkowane łany należały do parafii.

 

W 1994 roku, na terenie dzisiejszego Nadleśnictwa Różańsko, odkryto popielnicowe cmentarzysko z epoki brązu (X - V wieku p.n.e.). Prace leśne, prowadzone tu w 1999 roku, odkryły jeszcze jedno cmentarzysko, którego pochodzenie datuje się na epokę żelaza (około V wieku p.n.e.).

Różańsko. Kościół pw. św. Michała Archanioła.
Różańsko. Kościół pw. św. Michała Archanioła.
Kościół


Pośrodku owalnicy, w 1489 roku wzniesiono kościół. Budowla miała fundamenty o planie prostokąta, była pozbawiona chóru i wieży. W XVIII wieku, na miejscu dawnej, średniowiecznej świątyni, wzniesiono nową barokową z neoromańskimi elementami. Założona na rzucie krzyża łacińskiego miała wymiary 27,0 x 11,6 m. Od zachodu nad kościołem góruje wieża natomiast od wschodu wyraźne ramiona transeptu i półkolista apsyda. Mury świątyni wybudowano z kamienia polnego i cegły.

 

Wieża kościoła spłonęła w 1734 roku, a w rok później wybudowano nową o ryglowej konstrukcji. W jej dolnej części pola wypełniono cegłą, a następnie całość otynkowano. Wyżej znajduje się odeskowana część o szerokości nawy z czterospadowym dachem i nadbudowaną, drewnianą latarnią, którą przykryto zdwojonymi daszkami, a następnie zwieńczono puszką i krzyżem. W przyziemiu w osi wieży znajduje się niewielkie, prostokątne wejście do kościoła. Podobnie rozwiązano ramiona transeptu. Nad jego drzwiami wejściowymi trzy szerokie okna zamknięte półkoliście z profilowanymi ościeżami, a wyżej na trójkątnym, ceglanym szczycie okrągłe okno. Ramiona transeptu przykryto osobnym, dwuspadowym dachem, prostopadłym do dachu nad główną nawą. Apsyda, znajdująca się na wschodniej elewacji, ma w swojej osi pojedyncze, półkoliste okno i jest przykryta wielospadowym dachem. Nad nią, w szczycie elewacji, okrągłe okno podobne do tych znajdujących się na ramionach transeptu. Wnętrze świątyni połączone jest z ramionami transeptu prostokątnymi, szerokimi przejściami. W południowym ramieniu empora kolatorska a na zachodniej elewacji drewniana, wsparta na słupach, empora organowa.

 

Wieża kościoła spłonęła w 1734 roku, a w rok później wybudowano nową o ryglowej konstrukcji. W jej dolnej części pola wypełniono cegłą, a następnie całość otynkowano. Wyżej znajduje się odeskowana część o szerokości nawy z czterospadowym dachem i nadbudowaną, drewnianą latarnią, którą przykryto zdwojonymi daszkami, a następnie zwieńczono puszką i krzyżem. W przyziemiu w osi wieży znajduje się niewielkie, prostokątne wejście do kościoła. Podobnie rozwiązano ramiona transeptu. Nad jego drzwiami wejściowymi trzy szerokie okna zamknięte półkoliście z profilowanymi ościeżami, a wyżej na trójkątnym, ceglanym szczycie okrągłe okno. Ramiona transeptu przykryto osobnym, dwuspadowym dachem, prostopadłym do dachu nad główną nawą. Apsyda, znajdująca się na wschodniej elewacji, ma w swojej osi pojedyncze, półkoliste okno i jest przykryta wielospadowym dachem. Nad nią, w szczycie elewacji, okrągłe okno podobne do tych znajdujących się na ramionach transeptu. Wnętrze świątyni połączone jest z ramionami transeptu prostokątnymi, szerokimi przejściami. W południowym ramieniu empora kolatorska a na zachodniej elewacji drewniana, wsparta na słupach, empora organowa. Obok kościoła znajduje się pomnik z figurą Maryi upamiętniający poległych w czasie pierwszej wojny światowej.

Różańsko. Zdewastowany dworzec kolejowy.
Różańsko. Zdewastowany dworzec kolejowy.

Przyroda


Podobnie jak historia Różańska ciekawa jest również architektura jego równinnego krajobrazu. Skrywane są tu liczne, śródleśne i śródpolne oczka wodne. Lekko pofałdowany teren przecina Rów Różańsko i Olchowy Rów, który jest dopływem Jeziora Ostrowieckiego znajdującego się około 5 km na południe od wsi. Na wyspie jeziora znajduje się „Czapli Ostrów” - rezerwat przyrody, w którym ochroną objęto kolonię lęgową czapli siwej.

 

Zarówno w samym Różańsku jak i okolicznych terenach stwierdzono liczne, objęte ochroną, gatunki roślin. Wśród nich między innymi: Arcydzięgiel Litwor, Bluszcz Zwyczajny, Grzybienie Białe, Pełnik Europejski oraz Kłoć Wiechowata.

Znajdź na mapie

Atrakcje opisane w serwisie umieściliśmy na mapie. W ten sposób szybko znajdziesz interesujące Cię treści! Każdy punkt zawiera link do wyczerpującego artykułu. Klik i wszystko wiesz! Zapraszamy do poznawania Pojezierza Myśliborskiego – wybierz swoje miejsce na urlop, wyrusz na spotkanie z przyrodą i zachowaj wspomnienia. Daj się oczarować Cudnej Krainie!