Templariada - Chwarszczany
Niewiele osób w Polsce ma świadomość istnienia na ziemiach polskich innych zakonów rycerskich oprócz Krzyżaków, którzy najbardziej znani są w związku z bitwą pod Grunwaldem i zamkiem w Malborku. Jednakże w tym samym czasie na ziemie zachodnie (obecnej Polski) przybył inny zakon, chyba najbardziej znany a zarazem najbardziej tajemniczy – Templariusze.

Templariada to cykliczna impreza, odbywająca się od 2002 roku, której celem jest upowszechnianie wiedzy na temat historii zakonu Templariuszy. Impreza odbywa się w Chwarszczanach, dawnej głównej siedziby „polskich” Templariuszy. Dzisiaj to miejsce słynące z najlepiej zachowanej kaplicy, wzniesionej w XIII wieku przez rycerzy-mnichów spod znaku czerwonego krzyża.
Podczas imprezy odbywają się turnieje rycerskie, w trakcie których można podziwiać współczesnych „Templariuszy” oraz rycerzy świeckich, zobaczyć obóz zakonny, posłuchać śpiewu średniowiecznego czy samemu wziąć udział w specjalnie przygotowanych konkursach.
W tym roku impreza ma mieć charakter międzynarodowy, gdyż oprócz rodzimych rycerzy mają pojawić się rycerze z Litwy i Niemiec.
W tym roku impreza odbyła się w dniach 20.08-22.08.2010. Jak co roku organizatorzy chcieli zwrócić uwagę na unikatowy skarb jaki skrywa kaplica Templariuszy. To malowidła naścienne, o wielkiej wartości historycznej, które niestety wymagają renowacji. Impreza to nie tylko święto odtwórców historycznych, ale także badaczy, którzy w Chwarszczanach od 2004 roku prowadzą badania archeologiczne.