Unknown error:

Error no: 2
Error: file_get_contents(): http:// wrapper is disabled in the server configuration by allow_url_fopen=0
File: /var/www/cudnakraina/application/frontend/widgets/wgt_article.php
Line: 66
PHP version: 5.4.45-0+deb7u14
OS Linux
Application will shut down...


 Unknown error:

Error no: 2
Error: file_get_contents(http://api.openweathermap.org/data/2.5/forecast/daily?lat=52.9668&lon=14.6088&units=metric&cnt=10&mode=json&lang=pl&APPID=58645a88cbbfb80fa56aa89d1a22024a): failed to open stream: no suitable wrapper could be found
File: /var/www/cudnakraina/application/frontend/widgets/wgt_article.php
Line: 66
PHP version: 5.4.45-0+deb7u14
OS Linux
Application will shut down...


 Unknown error:

Error no: 2
Error: Invalid argument supplied for foreach()
File: /var/www/cudnakraina/application/frontend/widgets/wgt_article.php
Line: 71
PHP version: 5.4.45-0+deb7u14
OS Linux
Application will shut down...


 Unknown error:

Error no: 8
Error: Undefined variable: htm
File: /var/www/cudnakraina/application/frontend/widgets/wgt_article.php
Line: 93
PHP version: 5.4.45-0+deb7u14
OS Linux
Application will shut down...


Trzcińsko-Zdrój :: Cudna kraina

Witaj na Pojezierzu!

Przed Tobą kilometry szlaków, dziesiątki jezior i leśnych zakamarków. Zobacz fantastyczne zabytki i rzuć się w wir przygody!

Więcej
image01

Dotknij historii!

Turnieje rycerskie, średniowieczna muzyka, strzelanie z łuku, walki na miecze. To i wiele więcej zobaczysz podczas Templariady!

Więcej
image02

Złap wiatr w żagle!

W Barlinku popłyń Wodną Ścieżką Przyrodniczą. Wyspy, półwyspy, zatoki i malownicze wzniesienia – poznaj uroki jeziora!

Więcej
image03

Miejsca niezwykłe!

Skalisty Jar Libberta to miejsce wyjątkowe na skalę kraju – w środku lasu znajdują się kolumnowe skały o wysokości kilku metrów.

Więcej
image04

Pan Samochodzik!

Rozpocznij wielką przygodę i wyrusz w trasę śladami Pana Samochodzika! Przed Tobą masa atrakcji, legend i zagadek!

Więcej
image05

Trzcińsko-Zdrój

Miejscowość położona jest w południowej części powiatu gryfińskiego. Osadnictwo na tych terenach istniało już zapewne w odległych epokach przed Chrystusem. We wczesnym średniowieczu osiedlili się tu Słowianie, a jednym z czynników lokujących osadę była bliskość rzek – Rurzycy i Tywy – oraz jezior – Trzygłowskiego, inaczej zwanego Miejskim.

 

Historia

 

Osada leżała na szlaku handlowym, który prowadził z Wielkopolski przez przez Poznań, Santok aż do ziem wieleckich – tereny położone między rzeką Odrą i Łabą – i dalej nad Bałtyk. Takie lokowanie osady przyniosło szybki wzrost gospodarczy. Zaczęła pojawiać się zwarta i bardziej umocniona zabudowa.

 

Rozwój Trzcińska-Zdroju nabrał jeszcze większego rozpędu, gdy pojawiła się na tych terenach wiara chrześcijańska. Na przełomie 1123 i 1124 roku utworzono diecezję lubuską Kościół z XIII wieku.

 

W kolejnych stuleciach zaczęły się także pojawiać pierwsze zakony – żeński zakon sióstr cysterek i Ubodzy Rycerze Chrystusa z niedalekiej komandorii w Rurce. Biskup wydał nawet pozwolenie na zbieranie dziesięciny z okolicznych ziem – rodzaj podatku na rzecz kościoła.

Mury


Rangę miasta podkreśliły obwarowania miejskie, które powstały w XIV wieku. Mury z kamienia miały szerokość metra i wznosiły się na wysokości około 6 metrów. Mury były dodatkowo osłaniane prze pierścień fosy i wałów ziemnych.

 

Uzdrowisko


Odkrycie pokładów borowiny dało szybki wzrost zainteresowania lecznictwem naturalnym, a dzięki wybudowaniu zakładu leczniczego w 1898 roku, z dawnego ośrodka handlowego, miasto przekształciło się w kurort uzdrowiskowy.

 

Ilość kuracjuszy przekraczała najśmielsze oczekiwania. Obecnie Trzcińsko-Zdrój nie ma już statusu uzdrowiska, pozostała jednak dawna nazwa miejscowości. Doskonałe położenie, bliskość pięknych jezior i ciekawych rzek sprawia, że narodził się turystyczny potencjał miejscowości. Wystarczy tylko spojrzeć na mapę, by przekonać się, że turysta nie będzie miał powodów do narzekania. Okolice Trzcińska-Zdroju wchodzą w skład Pojezierza Myśliborskiego – pięknej i wciąż nieodkrytej krainy polodowcowej. Śmiało może ono konkurować z bardziej popularnymi Mazurami. Obok pięknej, nieskażonej i zaskakującej przyrody będziecie mieli okazję zwiedzić miasto o bogatej historii z wieloma jeszcze zabytkami rodem z epoki średniowiecza.

Ratusz


Ratusz to prawdziwa perła średniowiecznej architektury. Ulokowano go w centralnym punkcie miasta, w południowej części czworobocznego rynku. Po raz pierwszy wzmiankowano go w 1409 roku. Początkowo pełnił rolę domu kupieckiego. To wyraźne świadectwo kupieckiej przeszłości miasta. Budynek rozplanowano na rzucie prostokąta i już pod koniec XIV wieku zaadaptowano na siedzibę władz miejskich. Część wschodnia nadal pełniła jednak funkcję handlową.

Obecnie nadal znajduje się tu siedziba władz, a cały budynek jest niewątpliwą ozdobą rynku i całego miasta.


Szlak


W Trzcińsku-Zdroju swój początek ma zielony szlak turystyczny, który prowadzi do Bań. Jego długość to ponad 24 kilometry, a na jego trasie znajdują się, między innymi zamek w Swobnicy, Piaskowo i poszczególne jeziora ziemi bańskiej.

Warto zobaczyć:

  • Brama Myśliborska
  • kościół pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy, jeden z najstarszych zabytków architektury wczesnogotyckiej Pomorza Zachodniego.
  • Jezioro Trzygłowskie, Miejskie.
  • Rurzyca i Tywa to rzeki doskonale nadające się na spływy kajakowe i wędkarską przygodę.

Znajdź na mapie

Atrakcje opisane w serwisie umieściliśmy na mapie. W ten sposób szybko znajdziesz interesujące Cię treści! Każdy punkt zawiera link do wyczerpującego artykułu. Klik i wszystko wiesz! Zapraszamy do poznawania Pojezierza Myśliborskiego – wybierz swoje miejsce na urlop, wyrusz na spotkanie z przyrodą i zachowaj wspomnienia. Daj się oczarować Cudnej Krainie!